Tryb detekcji ruchu jest obecny w zdecydowanej większości rejestratorów jazdy i jest również często postrzegany przez potencjalnych użytkowników jako "tryb parkingowy". Nie jest to do końca zgodne z prawdą.


Jak działa tryb detekcji ruchu?

Detekcja ruchu w wideorejestratorach opiera się na programowej analizie obrazu video obserwowanego za pośrednictwem obiektywu i przetwornika przez procesor kamery. W momencie gdy w statycznym kadrze video nastąpi zmiana wykraczająca poza zakres zadanej tolerancji (niektóre rejestratory umożliwiają regulację "czułości" detekcji ruchu), procesor kamery decyduje o rozpoczęciu zapisu obrazu video na kartę pamięci. 


Problem tolerancji oraz opóźnienia zapisu video

Ponieważ detekcja ruchu opiera się na programowej analizie obrazu video, w przeciwieństwie do czujników podczerwieni (powszechnie wykorzystywanych np. w instalacjach alarmowych) detekcja ta może być niedoskonała. Dużo zależy od tego jaką tolerancję przewidział producent do "zauważenia" przez procesor faktycznego ruchu w obszarze widzenia kamery i wyzwolenia zapisu video na karcie pamięci. Dla przykładu, czy spacerująca po szybie pojazdu mucha, z punktu widzenia kamery będąca relatywnie niewielkim punkcikiem pośród ponad 2 milionów pikseli obrazu (1920x1080), jest wystarczającą przesłanką by rozpocząć nagrywanie?


Kolejnym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest opóźnienie rozpoczęcia nagrywania po rozpoznaniu ruchu w obiektywie kamery. Oczywiście sporo zależy od implementacji danego producenta oraz parametrów sprzętowych konkretnego modelu rejestratora, niemniej może dojść do sytuacji gdy bardzo szybko następujące zdarzenie nie zostanie zapisane na nośniku pamięci z uwagi na opóźnienie. Istnieją modele kamer, które radzą sobie dość skutecznie z tym problemem poprzez ciągłe buforowanie zapisu video i zapisywanie na karcie pamięci sytuacji na kilka sekund przed faktycznym wykryciem ruchu, niemniej rejestratory wyposażone w taką funkcjonalność stanowią zdecydowaną mniejszość na rynku.


Detekcja ruchu w nocy

W tym kontekście ponownie problematyczna jest metoda detekcji ruchu poprzez analizę obrazu video. Przykładowo gdy pojazd jest zaparkowany w ciemnej ulicy bez żadnego oświetlenia zewnętrznego (np. przez uliczne latarnie), to tryb detekcji ruchu jest w zasadzie bezużyteczny i kamera wyposażona nawet w najlepszą optykę nie "zauważy" przechodnia przemykającego w pobliżu w całkowitej ciemności.


Detekcja ruchu podczas jazdy

Krótko mówiąc, trybu detekcji ruchu nie należy stosować do rejestracji codziennej jazdy! Dlaczego? Wystarczy wyobrazić sobie prostą sytuację: skrzyżowanie, czerwone światło, stoimy. Załóżmy, że akurat z naprzeciwka nic nie jedzie, nie ma także żadnych przechodniów, słowem - nic się nie dzieje. Co robi kamera w trybie detekcji ruchu? Zatrzymuje nagrywanie! Idąc tropem wyjaśnionego powyżej problemu tolerancji detekcji oraz opóźnienia zapisu, nietrudno także wyobrazić sobie, że gdyby w tym momencie doszło do jakiegoś nagłego zdarzenia, najprawdopodobniej umknęłoby to uwadze kamery, a na karcie pamięci mógłby zostać zapisany tylko (finalny) wycinek tej sytuacji, o ile w ogóle.


Dlatego też do rejestracji jazdy należy bezwzględnie używać trybu nagrywania ciągłego w pętli, natomiast detekcji ruchu używać przede wszystkim podczas postoju.


Detekcja ruchu a tryb pracy w pętli / zapychanie karty pamięci

Niektóre rejestratory jazdy w trybie detekcji ruchu nie "zapętlają" materiału video na karcie pamięci, co prowadzi do jej regularnego zapychania się i konieczności jej wyczyszczenia (sformatowania) każdorazowo gdy do tego dojdzie, co oczywiście jest dużą uciążliwością. W takich przypadkach trzeba regularnie kontrolować stopień wypełnienia karty pamięci i dla pewności regularnie formatować.


Detekcja ruchu podczas postoju a kwestia zasilania

Ze względu na fakt, że zdecydowana większość wideorejestratorów posiada baterie o niewielkiej pojemności, a więc zapewniające co najwyżej kilka-kilkanaście minut ciągłej pracy, używanie trybu detekcji ruchu jako "trybu parkingowego" wymaga podłączenia kamery do źródła stałego zasilania. W zależności od konfiguracji instalacji elektrycznej samochodu być może wystarczy podłączenie do gniazda zapalniczki, w której prąd płynie stale i niezależnie od zapłonu, ale niewykluczone będzie także wpinanie się bezpośrednio do instalacji elektrycznej auta (np. do bezpieczników) i wyprowadzenie dodatkowego źródła zasilania dedykowanego dla kamery.


Tryb detekcji ruchu vs tryb parkingowy

Czy tryb detekcji ruchu jest równoznaczny z trybem parkingowym? To kwestia interpretacji pojęć. W większości wideorejestratorów tryb detekcji ruchu trzeba aktywować ręcznie w ustawieniach kamery, co na dłuższą metę jest dość uciążliwe. Istnieją jednak na rynku kamery samochodowe wyposażone w dedykowany tryb parkingowy, którego zasada działania polega na tym, że kamera samoczynnie rozpoznaje gdy auto jest zaparkowane (tzn. nie porusza się) i automatycznie przełącza się w tryb detekcji ruchu, a po ponownym wyruszeniu pojazdu w drogę przełączy z powrotem w tryb zapisu ciągłego w pętli. Innymi słowy nie angażuje użytkownika w uciążliwą procedurę ręcznego przełączania trybów przy każdym wejściu/wyjściu z auta.


Zobacz osobny artykuł omawiający tryby parkingowe w rejestratorach jazdy:

Monitorowanie parkingowe w kamerach samochodowych