Niektóre rejestratory jazdy wyposażone są w funkcję "detekcji fotoradarów". Przykładowe urządzenia zawierające tę funkcje to kamery marki FineVu czy większość modeli marki Mio MiVue. Z uwagi na częste zapytania warto wyjaśnić jak ta funkcja faktycznie działa.


Przede wszystkim funkcjonalności te nie polegają na faktycznej detekcji, tzn. wykrywaniu fotoradarów. W pamięci wewnętrznej kamery zaszyta jest natomiast baza danych ze współrzędnymi geograficznymi fotoradarów. Gdy bieżąca lokalizacja pojazdu (na podstawie odczytu z odbiornika GPS) znajduje się w pobliżu zapisanej w pamięci lokalizacji fotoradaru, kamera wydaje ostrzeżenie. 


Tyle teoria. W praktyce rzeczywiste lokalizacje fotoradarów często się zmieniają, ponadto często na drodze można spotkać fotoradary przenośne. Tym samym kamery wyposażone w opcję "detekcji" fotoradarów nie mają możliwości ostrzeżenia nas przed każdym fotoradarem. Co więcej, kamera może wzbudzać "fałszywe alarmy" ostrzegając nas przed fotoradarami, które zostały dawno zdemontowane.


Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym np. w kamerach Mio, jest możliwość ręcznego zdefiniowania nowej lokalizacji fotoradaru w pamięci kamery. Jest to funkcja użyteczna gdy zbudowany zostaje nowy fotoradar, niestety nie ma opcji edycji bądź usuwania "martwych" lokalizacji w bazie danych.


Producenci kamer zwykle udostępniają aktualizacje bazy fotoradarów w (nie)regularnych odstępach, dzięki czemu teoretycznie informacje o lokalizacjach powinny odpowiadać rzeczywistości, niemniej biorąc pod uwagę dość dynamicznie zmieniające się lokalizacje fotoradarów, funkcja "detekcji" fotoradarów powinna być raczej traktowana z lekkim przymrużeniem oka.