Kamery samochodowe z serii G1Wx zyskały ogromną popularność z racji bardzo korzystnego współczynnika jakość/cena. Na rynku występuje kilka z pozoru bardzo podobnych wersji tych kamer, w niniejszym artykule przedstawiamy podstawowe różnice dzielące każdy z wariantów tej popularnej kamerki.


Rejestratory jazdy z rodziny G1Wx dostępne są do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, zapraszamy:

Kamery G1WH / G1WC / G1WS w sklepie WR24.PL


G1W

Model podstawowy, wyposażony w procesor Novatek NTK96650 oraz matrycę Aptina AR0330 oraz obiektyw o kącie widzenia 120 stopni. Model G1W jest brandowany przez licznych "producentów" i dystrybutorów własnymi markami, dlatego też można tę kamerę spotkać m.in. pod nazwami Xblitz Platinum, Lark Freecam 4.0 itp. 


G1WH

Udoskonalona wersja modelu G1W wyposażona w ten sam procesor oraz przetwornik, ale obiektyw o nieco szerszym kącie widzenia ok. 140 stopni. Obecnie zdecydowanie najpopularniejszy model dostępny na rynku.


Viofo G1WH

W lutym 2017 roku do obrotu trafił także wariant G1WH produkowany przez Viofo - producenta kamer samochodowych i sportowych (pod marką GitUp). Wariant ten odróżnia się od "generycznego" G1WH m.in. oprogramowaniem zapisującym materiał video z bitrate 18 Mbps (zobacz porównanie bitrate), natywną obsługą kart pamięci 64GB oraz dodaną funkcję obrotu obrazu o 180 stopni.


G1WC

Odpowiednik modelu G1W/G1WH, ale z zastosowanym kondensatorem zamiast akumulatora. Procesor i matryca taka sama jak w modelu G1WH, tj. NTK96650+AR0330. Ponadto G1WC ma nieznacznie zmienioną obudowę oraz zamienione miejscami przyciski MODE i REC względem modelu G1WH. Przeczytaj także artykuł o zaletach kondensatora nad baterią


G1WS (Viofo)

Produkowany przez firmę Viofo wariant kamery G1WH wyposażony w znany już procesor NTK96650, ale z matrycą Sony IMX323, zapewniającą jeszcze lepszą jakość obrazu Full HD w trudnych warunkach oświetleniowych. Co ważne, model G1WS obsługuje także karty pamięci 64GB, a także jest wyposażony w kondensator zamiast akumulatora.


G1WH-T

UWAGA! Wg informacji na koniec roku 2016, model G1WH-T został wycofany ze sprzedaży (zakończenie produkcji).

Model wyglądający identycznie jak G1WH, ale wyposażony w procesor GeneralPlus GPCV2159 zamiast dotychczasowego Novateka. Matryca pozostała bez zmian, czyli AR0330. Wraz z nowym procesorem pojawiły się także nowe funkcje: tryb parkingowy (wyzwalany poprzez G-Sensor w czasie czuwania - zobacz jak to działa), tryb nagrywania poklatkowego (time-lapse) oraz opcja obrotu obrazu video o 180 stopni, umożliwiająca montaż kamery "do góry nogami". 


Jakość nagrań G1WH-T vs G1WH jest kwestią dyskusyjną. Z naszych testów wynika, że obraz video z G1WH-T jest minimalnie ciemniejszy, ale ogólnie porównywalny z poprzednikiem i nie stanowi przepaści jakościowej, jaką sugerują niektórzy użytkownicy na różnych forach. Natomiast zdecydowanym minusem nowszego modelu jest jakość rejestrowanego dźwięku, który jest względem poprzednika znacznie bardziej przytłumiony i mniej wyraźny.


Przykładowe video G1WH vs G1WH-T