Zastosowanie kondensatorów zamiast typowych ogniw litowo-jonowych jest interesującą alternatywą dla zasilania samochodowych rejestratorów jazdy. Kwestię te dość dokładnie opisuje artykuł w naszym blogu, do lektury którego serdecznie zapraszamy: http://www.wideorejestratory24.info/2015/03/zasilanie-rejestratorow-jazdy-bateria-kondensator.html


W telegraficznym skrócie: kondensator jest znacznie trwalszy i mniej podatny na czynniki zewnętrzne (np. upały, mrozy) w porównaniu do akumulatora Li-Ion. Podczas gdy akumulator wraz z upływem czasu typowo traci stopniowo swoją sprawność oraz nominalną pojemność (co jest potęgowane zwłaszcza podczas użytkowania zimą), kondensator pozwala na znacznie dłuższą eksploatację bez utraty swoich właściwości. Akumulator, zwłaszcza jeśli jest kiepskiej jakości, jest podatny na efekt napuchnięcia przez co może nieodwracalnie uszkodzić elektronikę rejestratora. Ryzyko wystąpienia podobnego efektu w kondensatorze jest w zasadzie pomijalne.


Wada? Kondensatory mają niewielką pojemność i de facto nie pozwalają na pracę urządzenia bez zasilania zewnętrznego. Po odłączeniu zasilania kamera zwykle pracuje jeszcze kilka sekund po czym się wyłącza, a ponowne jej włączenie bez podłączenia zasilacza jest niemożliwe.


Zobacz także

Zasilanie rejestratorów jazdy - rozszerzony wideo poradnik omawiający oprócz baterii i kondensatorów także kwestie związane z funkcją tzw. "autostart" oraz metodach podłączenia stałego zasilania do kamery samochodowej.