Kamery samochodowe A119, A119S, A119 PRO i A129 zostały w aktualizacjach firmware doposażone w funkcję automatycznego trybu parkingowego. W dużym uproszczeniu funkcja ta polega na tym, że kamera samoczynnie przełącza się w tryb detekcji ruchu podczas postoju pojazdu, a następnie wznawia pracę w trybie nagrywania ciągłego w pętli po wznowieniu jazdy. Po więcej szczegółów dotyczących funkcjonowania trybów parkingowych w kamerach samochodowych zapraszamy do osobnego artykułu na ten temat.


Jak uzyskać tryb parkingowy w A119/A119S/A119 PRO/A129?

Tryb parkingowy został udostępniony w ramach aktualizacji oprogramowania udostępnionego przez producenta. Aby uzyskać tę funkcję, należy zainstalować w kamerze najnowsze oprogramowanie.

  • Viofo A119 - firmware min. v3.3
  • Viofo A119S - firmware min. v2.1
  • Viofo A119 PRO - firmware min. v1.0
  • Viofo A129 (single lub dual) - firmware min. v1.0 (od wersji v1.5 dostępne nowe tryby parkingowe - patrz poniżej)


Linki do stron, na których jest dostępny do pobrania firmware:

Oficjalna strona autoryzowanego dystrybutora Viofo.pl

Strona producenta


Jak działa tryb parkingowy w A119/A119S/A119 PRO/A129?

Jeśli kamera nie wykryje ruchu przez 1m30s, to automatycznie przechodzi w stan spoczynku (Standby mode) i przełącza G-Sensor w najwyższą czułość. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to odczytów zebranych zarówno przez G-Sensor jak i tryb detekcji ruchu. W razie wykrycia ruchu w swoim polu widzenia, kamera wznawia nagrywanie w trybie poklatkowym (time lapse) i nagrywa w ten sposób przez co najmniej 1m30s jeśli nie wykryje dalszego ruchu w swoim polu widzenia. Jeśli ruch jest wciąż wykrywany, kamera kontynuuje nagrywanie w trybie time lapse. Jeśli kamera wykryje wstrząs (wibracje), to wznawia nagrywanie w trybie normalnym i kontynuuje nagrywanie jeśli wibracje wciąż występują, np. podczas jazdy. Jeśli wibracje ustąpią, to po 1m30s kamera ponownie przejdzie w stan spoczynku.


Zobacz także

Opis trybu parkingowego na stronie autoryzowanego dystrybutora Viofo.pl

Instrukcja instalacji firmware


Wideo-prezentacja funkcjonowania trybu parkingowego:Funkcjonowanie trybu parkingowego w kamerze A129 z firmware v1.5 lub wyższej

Dla kamer z serii A129 z firmware min. v1.5 producent przewidział trzy alternatywne tryby parkingowe:

  1. Detekcja ruchu
  2. Nagrywanie ciągłe time-lapse (poklatkowe)
  3. Nagrywanie ciągłe low bitrate (obniżona jakość video)

Najlepiej sprawdza się wariant trzeci w połączeniu z adapterem zasilania Viofo Hardwire Kit ACC, który zapewnia stały zapis video, zaoszczędzając przestrzeń na karcie pamięci, a jednocześnie bezpośrednie włączanie trybu parking wraz z wyłączeniem zapłonu w samochodzie.


Zobacz demonstrację funkcjonowania adaptera Hardwire Kit oraz trybów parkingowych w modelu A129:Zobacz także

Opis trybu parkingowego w kamerze VIOFO A129 na stronie autoryzowanego dystrybutora Viofo.pl

Opis trybu parkingowego w kamerze VIOFO A129 opublikowany na forum Autowrzuta.pl