Gdy wideorejestrator samochodowy bądź kamerka sportowa wykazuje niepokojące objawy, przed ew. odesłaniem sprzętu do serwisu gwarancyjnego warto zweryfikować kilka typowych przyczyn takiego stanu rzeczy. Możliwe bowiem, że źródłem problemu niekoniecznie jest wada samej kamery jako-takiej.


Typowe objawy nieprawidłowego funkcjonowania kamer

  • Zawieszanie się.
  • Samoczynne restarty bądź wyłączanie się.
  • Zatrzymywanie nagrywania bez wyraźnej przyczyny.
  • Nagrywanie krótkich, nieregularnych klipów video (plików na karcie).
  • Spowolniona reakcja na naciskanie przycisków.


Typowe przyczyny

Oto typowe elementy, na które warto zwrócić uwagę po zaobserwowaniu problematycznego zachowania kamerki.


Karta pamięci

Bardzo częstym sprawcą niestabilnego funkcjonowania kamery jest karta pamięci. 


W pierwszej kolejności przede wszystkim należy sformatować kartę (najlepiej bezpośrednio w kamerce) i zaobserwować czy ma to wpływ na dalsze występowanie problemów z kamerą.


Następnie warto sprawdzić czy rejestrator z inną kartą pamięci funkcjonuje poprawnie. W miarę możliwości należy sprawdzić kartę innego producenta, bowiem często okazuje się, że karta 32GB Class 10 producenta "XYZ" nie będzie sprawiała żadnych kłopotów, podczas gdy karta 32GB Class 10 producenta "ABC" już będzie problematyczna. Przy czym niekoniecznie może to oznaczać, że karta marki "ABC" jest uszkodzona, po prostu kamera nie jest z nią w pełni kompatybilna. Zobacz także: Kompatybilność kart pamięci z kamerami


Warto zwrócić uwagę, że niektóre kamery reagują alergicznie na karty o niskich pojemnościach, np. 2 lub 4GB, a niektóre kamery wręcz odmawiają z nimi współpracy. Dlatego przy ew. weryfikacji problemu z inną kartą pamięci warto zadbać by miała ona relatywnie dużą pojemność, zalecamy min. 16GB.


Możliwe też, że karta pamięci jest autentycznie wadliwa / uszkodzona i to ona podlega reklamacji. Zajrzyj tutaj: Jak sprawdzić czy karta pamięci jest wadliwa?


Niekiedy warto też spróbować całkowicie usunąć kartę pamięci z gniazda i wtedy uruchomić kamerę oraz zaobserwować jej zachowanie. To czasem też da Tobie wskazówkę czy źródła problemu poszukiwać wokół karty pamięci czy niekoniecznie. 


Jeżeli stosujesz kartę o pojemności 64GB lub większej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed użyciem jej w rejestratorze będzie niezbędne sformatowanie jej w systemie plików FAT32. Po więcej informacji zajrzyj tutaj: Karta pamięci o pojemności 64GB lub większej nie działa z kamerą.


Problemy z zasilaniem

Kolejnym istotnym elementem wartym sprawdzenia jest zasilanie kamery. Jeżeli zasilacz nie dostarcza do kamery stabilnego prądu i wymaganym natężeniu, efektem może być m.in. samoczynne wyłączanie lub restartowanie kamery. Dotyczy to zwłaszcza kamer wyposażonych w kondensatory zamiast baterii - w ich przypadku zapewnienie dobrej jakości zasilania to absolutna podstawa.


Aby zweryfikować ten aspekt, w miarę możliwości sprawdzamy zachowanie kamery po podłączeniu do innego zasilacza. Należy sprawdzić np. oryginalny zasilacz z zestawu fabrycznego (jeśli był) albo podłączyć kamerę do uniwersalnego zasilacza USB albo nawet ładowarki od telefonu komórkowego. UWAGA NA NAPIĘCIE WEJŚCIOWE! Co prawda zdecydowana większość kamer pracuje w oparciu o standard USB i napięcie 5V, zawsze należy zweryfikować napięcie wyjściowe danego zasilacza, bowiem w przypadku podłączenia wyższego napięcia do kamery może nastąpić jej nieodwracalne uszkodzenie.


Druga ważna sprawa to wbudowana bateria (jeśli jest zastosowana), która w razie całkowitego rozładowania też może płatać różne figle i wpływać na działanie rejestratora. Dlatego należy dopilnować, że akumulator jest przynajmniej w minimalnym stopniu naładowany, co dość łatwo zweryfikować poprzez odłączenie kabla zasilającego - jeśli kamera jeszcze przynajmniej przez kilka-kilkanaście sekund będzie pracować na zasilaniu bateryjnym, to znaczy, że akumulator jest OK.


Na pewno warto też zwrócić uwagę na kabel zasilający - zwłaszcza jeśli zasilamy kamerę poprzez uniwersalny zasilacz USB z kablem USB<->mini-USB. Niekiedy wystarczy zmienić kabel na inny aby rozwiązać problem.


Konflikt ustawień kamery

Czasem warto dokonać banalnej z pozoru czynności jak wykorzystanie opcji przywracania ustawień fabrycznych. W rzadkich przypadkach może się okazać, że niektóre z ustawień kamery wzajemnie konfliktują i powodują problematyczne zachowanie urządzenia.


Aktualizacja firmware

Większość producentów kamer samochodowych i sportowych (nie)regularnie udostępnia aktualizacje oprogramowania (firmware) dla swoich produktów, zawierające poprawki błędów, a czasem także nowe funkcjonalności. Warto zatem zerknąć na stronie producenta czy nie pojawiła się nowsza wersja firmware dla posiadanego modelu kamery. Możliwe, że zauważony problem z kamerą zostanie rozwiązany właśnie poprzez aktualizację firmware. Zobacz także: Aktualizacje firmware


Przepełnienie karty pamięci nagraniami zabezpieczonymi

Zabezpieczone nagrania są zwykle wyzwalane przez G-Sensor lub ręcznie przez użytkownika specjalnym przyciskiem na obudowie kamery. Nagrania te zachowywane są na karcie w sposób, który uniemożliwia ich skasowanie/nadpisanie przez kolejne klipy wynikające z pracy kamery w pętli. Niektóre rejestratory jazdy wykazują problemy ze stabilnością działania w momencie gdy na karcie pamięci znajdzie się relatywnie dużo nagrań zabezpieczonych. W takich sytuacjach warto jest sformatować kartę pamięci (najlepiej bezpośrednio w kamerze) co spowoduje również wyczyszczenie nagrań zabezpieczonych.


Tryb detekcji ruchu

Niektóre kamery - zwłaszcza samochodowe - mają nie do końca dobrze dopracowany tryb detekcji ruchu. W tym trybie zapis video na karcie czasem bywa nieregularny, są tworzone klipy o różnej długości, np. 20s, 1m15s, 50s itp. Niekiedy może też dochodzić do zawieszania się kamery. Może to wynikać z błędu oprogramowania (firmware), ale też niedoskonałości detekcji ruchu jako-takiej. Wyłącz tryb detekcji ruchu i zaobserwuj działanie kamery.

Więcej informacji o trybie detekcji ruchu przeczytasz tutaj: Tryb detekcji ruchu - o czym warto wiedzieć