Karta pamięci jest kluczowym elementem każdego rejestratora jazdy czy kamery sportowej. Wadliwa, uszkodzona lub niekompatybilna karta pamięci najczęściej przyczynia się do błędnej pracy rejestratora, a w najgorszym przypadku pliki video nie będą poprawnie zapisywane na karcie pamięci. Specyfika pracy kamery (szczególnie w samochodzie) sprawia, że karta pamięci jest nieustannie poddawana procesowi zapisu danych, stąd też należy bezwzględnie wybierać sprawdzone pamięci od renomowanych producentów i wystrzegać się podejrzanych okazji cenowych na nośniki pamięci.


Tematyka wyboru najlepszych kart pamięci, ich specyfika, rodzaje, klasy itp. jest bardziej szczegółowo opisana w artykule na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią:


Poradnik: jaką kartę pamięci wybrać do kamery samochodowej i sportowej?Ważne! Nie wszystkie karty są wzajemnie kompatybilne z kamerami

Co jest bardzo ważne i należy to wziąć pod uwagę zakupując kamerę samochodową lub sportową: różne karty pamięci różnie współpracują z różnymi kamerami. W uproszczeniu, karta pamięci X może bez problemu współpracować z kamerą Y, ale sprawiać wiele problemów z kamerą Z. 


Z doświadczenia wiemy, że do tego typu sytuacji dochodzi bardzo często, szczególnie jeśli klienci kupują kartę pamięci osobno korzystając z okazyjnej ceny w innym sklepie lub serwisie aukcyjnym. Nie ma nic złego w kupowaniu kart pamięci z innego źródła, ale jeśli już to robimy, trzeba zwrócić uwagę jakie konkretnie karty kupujemy, aby uniknąć potencjalnych problemów.


Na przestrzeni kilkuletnich doświadczeń wypracowaliśmy kilka "wiodących" kart pamięci, które statystycznie sprawiają najmniej problemów z różnymi kamerami - zarówno w testach własnych, jak i u klientów sklepu WR24.PL. Mamy też "czarną listę" kart, których należy unikać. Jest też grupa kamer, które "alergicznie" reagują na niektóre modele kart pamięci. Tego rodzaju przypadki będziemy także tutaj uzupełniać, aby przestrzec potencjalnych nabywców.


Najlepsze karty pamięci do rejestratorów jazdy (i nie tylko)

Najbardziej polecane i najczęściej kupowane w WR24.PL karty pamięci, które sprawiają najmniej problemów we współpracy z kamerami samochodowymi.

 • Samsung EVO / EVO Plus
  Karty pamięci marki Samsung z serii EVO lub EVO Plus to aktualnie najbardziej niezawodne karty pamięci, jakie polecamy i stosujemy z kamerami samochodowymi. Karty EVO o charakterystycznym, pomarańczowym kolorze zostały wycofane z oficjalnej dystrybucji w drugiej połowie roku 2019. Na rynku pozostają ulepszone karty z serii "EVO Plus", które po przeprowadzeniu kilku długodystansowych testów też polecamy do stosowania w rejestratorach jazdy.
  Ważna uwaga na nazewnictwo kart pamięci: kupujemy kart oznaczone jako "EVO Plus", a nie "EVO+"!
 • Toshiba Exceria
  Karty pamięci Toshiba stosujemy z powodzeniem jako alternatywy dla kart pamięci Samsunga. Polecamy niedrogie, a przy tym solidne karty z serii M203 lub nieco droższą i lepszej klasy serię M303.
 • Samsung PRO Endurance
  Seria kart pamięci Samsunga o zwiększonej trwałości i niezawodności, oficjalnie przez Samsunga dedykowana do urządzeń dokonujących ciągłego zapisu, a więc właśnie do kamer samochodowych. Karty wykonane w technologii MLC.
 • Sandisk High Endurance
  Podobnie jak powyżej - seria kart marki Sandisk przeznaczona specjalnie do zastosowania m.in. w rejestratorach jazdy i systemach dozoru wizyjnego. Zapewnia wyższą trwałość niż w przypadku "zwykłych" kart pamięci.


Niekompatybilne kombinacje kamer i kart pamięci

Niektóre kamery samochodowe czy sportowe wykazują się szczególną "wybrednością" względem kart pamięci, co w efekcie sprawia, że nie współpracują poprawnie z określonymi kartami.

 • Kamery samochodowe VIOFO + karty GOODRAM
  Kamery marki VIOFO (szczególnie seria A119) nie współpracują poprawnie z kartami marki GOODRAM, także z kartami dedykowanymi do rejestratorów jazdy (seria GOODRAM M3AA). Typowe objawy to częsty komunikat o błędzie karty pamięci po uruchomieniu rejestratora i zatrzymywanie nagrywania. Formatowanie karty rozwiązuje problem, ale krótkotrwale. Rozwiązaniem jest wymiana karty pamięci (Samsung, Toshiba, Sandisk HE).
 • Kamery samochodowe BlackVue
  Rejestratory marki BlackVue mają relatywnie niską tolerancję na różne karty pamięci, w szczególności dotyczy to starszych modeli, np. DR650S/DR650GW. Poświęcony temu jest osobny artykuł: Wsparcie kart pamięci przez rejestratory BlackVue


Niepolecane karty pamięci

Kilka modeli kart pamięci mamy na "czarnej liście" ponieważ historycznie i statystycznie sprawiały więcej problemów niż korzyści. 

 • GOODRAM M1AA (czerwone opakowanie)
  Przez dłuższy czas karty pamięci te z powodzeniem stosowaliśmy do większości kamer samochodowych. Niestety w pewnym momencie zaczęły dość lawinowo rosnąć skargi od klientów sklepu, w efekcie czego nie są już dostępne w WR24.PL.
 • Sandisk Ultra
  Popularne czarno-szare karty pamięci (bardzo często też podrabiane), niestety o bardzo krótkiej żywotności - w rejestratorach jazdy relatywnie szybko "umierają" co potwierdziliśmy w kilku przypadkach.
  UPDATE: Otrzymujemy doniesienia, że karty Sandisk Ultra z nowszej serii będącej w sprzedaży od około 2018-2019 roku sprawdzają się dużo lepiej w rejestratorach jazdy. Przetestowaliśmy jedną z nich i możemy wstępnie potwierdzić te doniesienia. Nowe karty poznać można po dodatkowym oznaczeniu "A1" bezpośrednio na karcie pamięci.
 • ADATA Premier
  Sytuacja analogiczna jak z kartami GOODRAM. Przez jakiś czas sprawdzały się świetnie, ale fala skarg i reklamacji w krótkim odcinku czasowym niestety zmusiła nas do wycofania kart ADATA z obiegu w WR24.PL.


Uwaga na karty pamięci o pojemności 64GB lub większej

Jeśli rejestrator odmawia współpracy z kartami o dużej pojemności, najprawdopodobniej kartę pamięci trzeba najpierw sformatować do systemu plików FAT32. Więcej informacji w osobnym artykule: 

Karta pamięci o pojemności 64GB lub większej nie działa z kamerą


Artykuł będzie uzupełniany wraz z pojawianiem się nowych informacji na temat kart pamięci i ich kompatybilności z kamerami samochodowymi i sportowymi.