Podczas gdy większość producentów kamer samochodowych i sportowych deklaruje kompatybilność firmowanych przez siebie urządzeń z kartami pamięci o maksymalnej pojemności 32GB, w istocie większość z nich faktycznie współpracuje także z kartami o większych pojemnościach, np. 64GB czy 128GB.


Problem polega na tym, że karty pamięci o pojemności 64GB lub większej są sformatowane fabrycznie w systemie plików exFAT, z którym przeważnie nie są kompatybilne same kamery. Istotą problemu jest zatem brak kompatybilności urządzeń z systemem plików exFAT, a nie z pojemnością jako-taką. Kamera po włożeniu takiej karty zwykle melduje błąd pamięci bądź w ogóle "nie widzi" karty pamięci.


Obejściem tego problemu jest sformatowanie karty pamięci do systemu plików FAT32, powszechnie rozpoznawanego w rozmaitych urządzeniach. Formatowania dokonać należy najlepiej w komputerze, ponieważ funkcje formatujące w kamerach samochodowych nie zawsze poprawnie obsługują karty o większych pojemnościach. Programem, który zalecamy do formatowania kart pamięci jest FAT32-Formatter. 


Szczegółowy opis aplikacji FAT32-Formatter wraz z linkiem do jego pobrania znajdziesz na naszym blogu:

http://www.wideorejestratory24.info/2014/10/formatowanie-kart-microsdxc-64gb-do-fat32-dla-kamer-dod.html


Po czynności zmiany systemu plików do FAT32 kamera powinna "zobaczyć" kartę i zapisywać na niej poprawnie dane - choć oczywiście nie dotyczy to każdej kamery, niektóre bowiem nie rozpoznają kart >32GB niezależnie od systemu plików w jakim pracują. Niemniej na pewno warto obserwować zachowanie kamery i/lub karty pamięci wraz ze stopniowym zapełnianiem dostępnej pojemności. Znane są bowiem przypadki gdy po sformatowaniu karty 64GB do FAT32 z pozoru wszystko działało OK, ale tylko do momentu gdy karta nie została zapełniona. Wówczas zaczynały się problemy ze stabilnością pracy kamery (zawieszanie, spowolnienie, komunikaty "karta pamięci zbyt wolna" itp.). W takich przypadkach warto sprawdzić czy inna karta (tzn. innego producenta) o tych samych parametrach i także po sformatowaniu FAT32 rozwiąże problem, jednakże jeśli nie, to niestety nic innego na to raczej nie da się poradzić.