Karta pamięci jest kluczowym elementem każdego rejestratora jazdy. Wadliwa, uszkodzona lub niekompatybilna karta pamięci najczęściej przyczynia się do błędnej pracy rejestratora, a w najgorszym przypadku pliki video nie będą poprawnie zapisywane na karcie pamięci. Specyfika pracy kamery (szczególnie w samochodzie) sprawia, że karta pamięci jest nieustannie poddawana procesowi zapisu danych, stąd też należy bezwzględnie wybierać sprawdzone pamięci od renomowanych producentów i wystrzegać się podejrzanych okazji cenowych na nośniki pamięci.


Tematyka wyboru najlepszych kart pamięci, ich specyfika, rodzaje, klasy itp. jest bardziej szczegółowo opisana w artykule na blogu WR24.INFO. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią:


Poradnik: jaką kartę pamięci wybrać do kamery samochodowej?Ważne! Nie wszystkie karty są wzajemnie kompatybilne z kamerami

Co jest bardzo ważne i należy to wziąć pod uwagę zakupując kamerę samochodową: różne karty pamięci różnie współpracują z różnymi kamerami. W uproszczeniu, karta pamięci X może bez problemu współpracować z kamerą Y, ale sprawiać wiele problemów z kamerą Z. 


Z doświadczenia wiemy, że do tego typu sytuacji dochodzi bardzo często, szczególnie jeśli klienci kupują kartę pamięci osobno korzystając z okazyjnej ceny w innym sklepie lub serwisie aukcyjnym. Nie ma nic złego w kupowaniu kart pamięci z innego źródła, ale jeśli już to robimy, trzeba zwrócić uwagę jakie konkretnie karty kupujemy, aby uniknąć potencjalnych problemów.


Na przestrzeni kilkuletnich doświadczeń wypracowaliśmy kilka "wiodących" kart pamięci, które statystycznie sprawiają najmniej problemów z różnymi kamerami - zarówno w testach własnych, jak i u klientów sklepu WR24.PL. Mamy też "czarną listę" kart, których należy unikać. Jest też grupa kamer, które "alergicznie" reagują na niektóre modele kart pamięci. Tego rodzaju przypadki będziemy także tutaj uzupełniać, aby przestrzec potencjalnych nabywców.


Najlepsze karty pamięci do rejestratorów jazdy

Najbardziej polecane i najczęściej kupowane w WR24.PL karty pamięci, które sprawiają najmniej problemów we współpracy z kamerami samochodowymi.

 • Samsung EVO Plus
  Karty pamięci marki Samsung z serii EVO Plus to aktualnie najbardziej polecane i najczęściej stosowane karty pamięci w ofercie WR24.PL. Poprawnie współpracują z niemalże wszystkimi kamerami samochodowymi.
 • KIOXIA Exceria (d. Toshiba)
  KIOXIA to nowa marka dla kart dawniej sygnowanych znaną marką Toshiba. Seria EXCERIA to podstawowe karty pamięci w ofercie tego producenta, które charakteryzują się znakomitym stosunkiem ceny do jakości i niezawodności. Stosujemy je jako alternatywę dla Samsungów EVO Plus.
 • Samsung PRO Endurance
  Seria kart pamięci Samsunga o zwiększonej trwałości i niezawodności, dedykowana do urządzeń dokonujących ciągłego zapisu, a więc właśnie do kamer samochodowych. 


Niekompatybilne kombinacje kamer i kart pamięci

Niektóre modele i serie wideorejestratorów wykazują się szczególną "wybrednością" względem kart pamięci, co w efekcie sprawia, że nie współpracują poprawnie z określonymi kartami.

 • Kamery samochodowe VIOFO + karty GOODRAM
  Kamery marki VIOFO (szczególnie seria A119) nie współpracują poprawnie z kartami marki GOODRAM, także z kartami dedykowanymi do rejestratorów jazdy (seria GOODRAM M3AA). Typowe objawy to częsty komunikat o błędzie karty pamięci po uruchomieniu rejestratora i zatrzymywanie nagrywania. Formatowanie karty rozwiązuje problem, ale krótkotrwale. Rozwiązaniem jest wymiana karty pamięci (Samsung, Toshiba, Sandisk HE).
 • Kamery samochodowe BlackVue
  Rejestratory marki BlackVue mają relatywnie niską tolerancję na różne karty pamięci, w szczególności dotyczy to starszych modeli, np. DR650S/DR650GW. W modelach nowszej generacji, np. DR750X/DR900X, producent zdecydowanie poprawił kwestię kompatybilności z różnymi kartami pamięci. Poświęcony temu jest osobny artykuł: Wsparcie kart pamięci przez rejestratory BlackVue


Niepolecane karty pamięci do kamer samochodowych

Kilka modeli kart pamięci mamy na "czarnej liście" ponieważ historycznie i statystycznie sprawiały więcej problemów niż korzyści. 

 • GOODRAM M1AA (czerwone opakowanie)
  Przez dłuższy czas karty pamięci te z powodzeniem stosowaliśmy do większości kamer samochodowych. Niestety w pewnym momencie zaczęły dość lawinowo rosnąć skargi od klientów sklepu, w efekcie czego nie są już dostępne w WR24.PL.
 • Sandisk Ultra
  Popularne czarno-szare karty pamięci (bardzo często też podrabiane), niestety o bardzo krótkiej żywotności - w rejestratorach jazdy relatywnie szybko "umierają" co potwierdziliśmy w kilku przypadkach.
  UPDATE: Otrzymujemy doniesienia, że karty Sandisk Ultra z nowszej serii będącej w sprzedaży od około 2018-2019 roku sprawdzają się dużo lepiej w rejestratorach jazdy. Przetestowaliśmy jedną z nich i możemy wstępnie potwierdzić te doniesienia. Nowe karty poznać można po dodatkowym oznaczeniu "A1" bezpośrednio na karcie pamięci.
 • ADATA Premier
  Sytuacja analogiczna jak z kartami GOODRAM. Przez jakiś czas sprawdzały się świetnie, ale fala skarg i reklamacji w krótkim odcinku czasowym niestety zmusiła nas do wycofania kart ADATA z obiegu w WR24.PL.


Uwaga na karty pamięci o pojemności 64GB lub większej

Jeśli rejestrator odmawia współpracy z kartami o dużej pojemności, najprawdopodobniej kartę pamięci trzeba najpierw sformatować do systemu plików FAT32. Więcej informacji w osobnym artykule: 

Karta pamięci o pojemności 64GB lub większej nie działa z kamerą