UWAGA! Opisane poniżej oprogramowanie StreetStorm nie jest kompatybilne z najnowszym wariantem kamery CVR-A7810-G PRO (A12) wyposażonym w nowszej generacji procesor Ambarella A12!


Kamera samochodowa CVR-A7810-G występuje w przyrodzie m.in. także pod rosyjską marką StreetStorm. Dostępne na polskim rynku kamery z tej serii są nieobrandowane lub co najwyżej brandowane logo dystrybutora na ekranie startowym kamery. Jednakże pod względem technicznym i funkcjonalnym są to jednak dokładnie te same kamery (de facto schodzą z tej samej taśmy produkcyjnej), a co za tym idzie jest możliwe wgranie rosyjskiego firmware marki StreetStorm do kamer CVR z polskiej dystrybucji. 


Zalety oprogramowania StreetStorm

Oprogramowanie StreetStorm zostało znacznie rozbudowane funkcjonalnie względem domyślnego firmware instalowanego w kamerach CVR. Znajdziemy w nim m.in. podwyższony bitrate video (co przekłada się na lepszą jakość obrazu), trzy tryby parkingowe, opcję ostrzegania przed fotoradarami czy funkcję automatycznej aktywacji trybu HDR w określonych godzinach itp. Co istotne, twórcy rosyjskiego oprogramowania dbają o regularne aktualizacje i sukcesywne rozwijanie funkcjonalności oraz eliminowanie usterek. Warto jednak podkreślić, że Rosjanie niespecjalnie przejmują się użytkownikami zza granicy, bowiem po wgraniu firmware StreetStorm w palecie języków w ustawieniach kamery dostępne będą jedynie rosyjski i angielski.


Szczegółowa lista i opis funkcji dostępnych w oprogramowaniu StreetStorm ujęty został z artykule Opis funkcji w oprogramowaniu StreetStorm


Skąd pobrać firmware StreetStorm

Pliki z aktualizacją należy pobrać ze strony http://www.streetstorm.ru/support/cvrupdate.php (jęz. rosyjski - warto skorzystać z usługi Google Translate). Zwróć uwagę na dokładną wersję kamery dla której przeznaczony jest plik z aktualizacją (CVR-A7810 / -G / -G PRO). 

Aktualizacje są pobieranie w postaci archiwum zip, po jego rozpakowaniu właściwym plikiem z aktualizacją firmware, który należy użyć do aktualizacji jest firmware.bin.


Zmodyfikowany firmware z językiem polskim menu

Dzięki staraniom i uprzejmości użytkownika SnakeEyez z forum Autowrzuta.pl, dostępna jest także zmodyfikowana wersja firmware StreetStorm z polskim językiem menu. Więcej szczegółów oraz plik ze zmodyfikowanym firmware można znaleźć na stronach forum Autowrzuta.pl:

http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=3634 (w pierwszym poście wątku)

http://autowrzuta.pl/viewtopic.php?f=28&t=3120&start=671#p55903

Procedura instalacji zmodyfikowanego firmware jest identyczny jak oryginalnego.


Proces instalacji firmware StreetStorm

Aktualizacja firmware jest czynnością prostą i nie wymagającą zaawansowanej wiedzy, ale wykonujesz go na własną odpowiedzialność. Warto także upewnić się czy samodzielna instalacja firmware innego niż zalecane przez producenta/dystrybutora nie łamie warunków gwarancji udzielonej na kamerę. 

Cały proces można zamknąć w kilku krokach:
  1. Przed aktualizacją wejdź do menu kamery i wybierz opcję przywracania ustawień fabrycznych - nastąpi restart kamery.
  2. Wcześniej przygotowany plik firmware.bin (patrz wyżej) skopiuj na kartę pamięci, a następnie włóż ją do kamery.
  3. Podłącz kamerę do zasilania USB bezpośrednio przez gniazdo w kamerze, po włączeniu pojawi się zapytanie o aktualizację firmware - zatwierdź (naciśnij klawisz "strzałka w dół", potem "OK").
  4. W tym momencie rozpocznie się proces aktualizacji. Nie odłączaj zasilania kamery! 
  5. Niekiedy proces aktualizacji zatrzymuje się na etapie "stage 5/6" - w takim wypadku należy odczekać ok. 1-2 minut, po czym zresetować kamerę przyciskiem "reset" z przodu obudowy.
  6. Po ponownym uruchomieniu kamery wejść do menu i wybrać opcję przywracania ustawień fabrycznych.

Po przywróceniu ustawień fabrycznych z oprogramowaniem StreetStorm język interfejsu użytkownika zostanie przełączony na rosyjski, aby zmienić na angielski wykonaj następującą sekwencję naciśnięć klawiszy: Menu -> Power -> REC/OK -> strzałka w dół -> REC/OK.


Wersje firmware StreetStorm można dowolnie zmieniać na wersje wyższe oraz niższe. Procedura w każdym przypadku jest taka sama.

Odzyskiwanie kamery po nieudanej aktualizacji

Niestety zdarza się, że aktualizacja firmware powoduje zawieszanie kamery przy ponownym uruchomieniu, w efekcie czyniąc ją bezużyteczną. Nie ma ustalonej jednoznacznej przyczyny tego problemu, niemniej jest możliwe przywrócenie danego egzemplarza do życia poprzez wgranie oprogramowania przez kabel USB. Procedura ta jest szczegółowo opisana w artykule Odzyskiwanie kamery po nieudanej aktualizacji firmware.