Szalenie istotnym czynnikiem wpływającym na jakość nagrań nocnych z dowolnej kamery samochodowej jest stan przedniej szyby auta, za którą kamera jest umieszczona. Warto zatem zwrócić uwagę na stan szyby we własnym aucie doszukując się potencjalnych problemów z jakością nagrań rejestrowanych przez kamerę.


Szyba przednia ulega naturalnemu zużyciu w wyniku bieżącej eksploatacji samochodu. Mikroskopijne, trudno dostrzegalne gołym okiem odpryski, a także regularne zarysowania od wycieraczek robią kolosalną różnicę w jakości nagrań z kamer samochodowych. Oczywiście duży wpływ na to ma także zwykły brud pokrywający powierzchnię szyby, niemniej ten w prosty sposób eliminujemy zwykłym spryskiwaczem.


Dla porównania dwa przykładowe kadry z nagrań tym samym modelem kamery (tutaj DOD RX8W) - najpierw w samochodzie ze znacznie zużytą szybą przednią:Zwróćcie uwagę na efekt "rozmycia" świateł latarni ulicznych.


Kolejny kadr nagrany w samochodzie z szybą o znacznie lepszym stanie - obraz ostrzejszy, a światło latarni nie jest już "rozmyte":Charakterystyczny efekt "rozmycia" jest powodowany mikro-rysami wyrytymi przez wycieraczki, które są praktycznie niedostrzegalne gołym okiem, lecz niestety mają ogromny wpływ na rozpraszanie światła.


(image credit: pizdys @ forum AutoWrzuta)


Kwestia wpływu szyby przedniej na jakość obrazu w kamerach samochodowych jest bardziej szczegółowo opisana wraz z przykładami w jednym z wątków na forum AutoWrzuta, zainteresowanych zapraszamy serdecznie: http://www.autowrzuta.pl/showthread.php?tid=5864