Problem przedstawiany przez niektórych naszych klientów: pliki wideo nagrane przez kamerę zacinają się, nie odtwarzają płynnie, nie mają synchronizacji dźwięku. Co zrobić?


W 99.99% procentach tego rodzaju przypadków problemem nie jest kamera, ani karta pamięci. W razie gdyby karta pamięci była za wolna, kamera najprawdopodobniej odmówiła by całkowicie współpracy, ewentualnie pliki na karcie pamięci byłyby zapisywane nieregularnie. Jeśli jednak zawartość karty pamięci jest prawidłowa (np. pliki są podzielone na równe czasowo klipy i nie ma między nimi niespodziewanych przerw), to brak płynności przy odtwarzaniu plików wideo na komputerze wynika m.in. z:

  • zastosowanego odtwarzacza wideo w komputerze;
  • braku właściwych kodeków zainstalowanych w systemie, co uniemożliwia poprawne odtworzenie nagrania;
  • nieadekwatnej konfiguracji sprzętowej komputera (co dotyczy szczególnie starszych komputerów i próby odtwarzania wysokiej jakości materiału, np. w rozdzielczości 4K).


Co zrobić? Jak żyć?

Najprościej sprawdzić czy ten sam materiał video odtwarza się płynnie i bez problemu w samej kamerze. Jeśli kamera posiada funkcję odtwarzania, należy z niej skorzystać i z pomocą ekranu LCD kamery sprawdzić czy występuje podobny efekt odtwarzając plik bezpośrednio w kamerze. Rezultat tego prostego testu powinien dać jasną wskazówkę gdzie szukać rozwiązania problemu.


Kolejne sugerowane kroki, to:

  • próba zastosowania innego odtwarzacza plików wideo (Windows Media Player, VLC, Media Player Classic itp.);
  • zainstalowania pakietu kodeków w systemie, najpopularniejszym i polecanym dla komputerów Windows jest K-Lite Codec Pack;
  • próba skorzystania z innego komputera.