Gdy rejestrator z jakichś powodów odmawia posłuszeństwa, przeważnie pierwszym podejrzanym jest karta pamięci. Nośnik danych niekoniecznie musi być uszkodzony aby kamera z nim nie współpracowała poprawnie (zwykle wystarczy wymienić kartę na egzemplarz innego producenta), niemniej gdy mamy podejrzenia co do faktyczne sprawności karty pamięci, warto poddać ją testowi, który wykryje ewentualne wady zapisu/odczytu danych.


Do tego celu można wykorzystać aplikację h2testw.exe dla systemu Windows. To proste i darmowe narzędzie przeznaczone do testowania prędkości i wykrywania błędów na nośnikach danych, a więc kartach pamięci, pendrive'ach czy dyskach twardych. Aplikacja weryfikuje zapis/odczyt danych na wybranym nośniku i zgłasza napotkane błędy (lub ich brak). Aplikacja jest też dobrym narzędziem do weryfikowania faktycznej pojemności nośników danych.
Przed rozpoczęciem testu warto sformatować kartę pamięci, co pozwoli aplikacji przetestować pełną jej pojemność. W zależności od pojemności testowanego nośnika test może trwać nawet kilkadziesiąt minut lub dłużej, dlatego warto przeznaczyć dłuższy czas na tę operację.


Skąd pobrać program h2testw.exe? 

http://www.dobreprogramy.pl/H2testw,Program,Windows,28828.html

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/H2testw.html

http://download.komputerswiat.pl/akcesoria-i-narzedzia/diagnostyka/h2testw


Testowanie wydajności kart pamięci

Warto także przetestować kartę pamięci pod kątem wydajności zapisu danych. To istotny parametr, od którego w głównej mierze zależy czy karta pamięci będzie dobrze współpracowała z kamerą. Większość kamer samochodowych zapisuje dane na karcie pamięci z prędkością bitową co najmniej 12 Mbps, a więc 1.5 MB/s. Kamery sportowe zwykle używają znacznie wyższego bitrate'u, od 20 do nawet 50-60 Mbps. Nietrudno obliczyć, że karta pamięci w takim przypadku powinna pozwalać na ciągły zapis z prędkością minimum 2.5 MB/s, a w krańcowych przypadkach nawet 7.5 MB/s
Test wydajności można przeprowadzić aplikacją Crystal Disk Mark, bezpłatnie można ją pobrać stąd:

http://crystalmark.info/software/CrystalDiskMark/index-e.html