Odbiorniki GPS wbudowane w rejestratory jazdy (czasem występujące też w postaci dodatkowych modułów) niekiedy wywołuje konsternację wśród potencjalnych nabywców kamer samochodowych. Niekiedy taki odbiornik GPS bywa mylony z nawigacją i choć na rynku są dostępne także urządzenia typu "combo" (zintegrowana kamera + nawigacja), tak w zdecydowanej większości moduł GPS nie ma żadnego związku z nawigacją samochodową.


Co zyskujemy dzięki odbiornikowi GPS w kamerze samochodowej?

GPS zwykle zapewnia dodatkowe funkcjonalności w rejestratorze jazdy:

  1. Pomiar bieżącej prędkości pojazdu.
  2. Ustalenie bieżącego położenia pojazdu (współrzędnych geograficznych).
  3. Możliwość wizualizacji przebiegu trasy na mapie przy użyciu dodatkowego oprogramowania.
  4. Synchronizacja bieżącej daty i godziny z satelity.

Dane z odbiornika GPS można odtworzyć za pomocą specjalnego oprogramowania, niektórzy producenci takie oprogramowanie dołączają na płycie CD do zestawu z kamerą, ale nie jest to regułą. Oprogramowanie to można także pobrać z internetu (patrz: Oprogramowanie do odtwarzania nagrań i przebiegu trasy GPS) i współpracuje ono z większością dostępnych na rynku kamer samochodowych. 


Czy warto zainwestować z kamerę z GPS'em?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem jest to kwestia w dużej mierze subiektywna. Najwięcej kontrowersji wzbudza kwestia pomiaru bieżącej prędkości (choć niektóre kamery pozwalają wyłączyć tę funkcję), bowiem może to nam w określonych okolicznościach pomóc bądź zaszkodzić. Ponadto wiarygodność pomiaru prędkości przez zintegrowany w kamerze GPS może (ale nie musi) być podważona w ewentualnej sprawie sądowej.


W tym kontekście polecamy artykuł:

Prawne aspekty wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy